Fotoaparato pradžiamokslis I DALIS

Kokį fotoaparatą įsigyti?

(Straipsnį be autoriaus raštiško sutikimo kopijuoti, ir platinti griežtai draudžiama.)

Dažnai žmonės  rašo ir  klausia kokį fotoaparatą įsigyti, kiek gali kainuoti fotoapartas, koks geriausias iš kur pirkti ir t.t. Į tokius laiškus aš neatsakau nes tai užima daug laiko o klausiančių labai daug, todėl atrašinėti visiems šia tema neturiu laiko. Tad nusprendžiau bendrai pabandyti aprašyti labiausiai rūpimus klausimus, tuo pačiu aprašant elementariausias fotoaparato naudojimo funkcijas.

Berniukas su fotoaparatuŠios dienos tema – kas yra svarbu perkant fotoaparatą, į ką reiktų atkreipti dėmesį. Tai yra mano asmeninė nuomonė, asmeninė patirtis, galbūt tai bus kamnors naudinga bet turėkite omeny, kad visdėlto sprendžiate jūs o ne kas kitas kas jums geriau.

Muilinės

Visų pirma jums reiktų užduoti sau labai svarbų klausimą: Ar jums tikrai reikia fotoaparato? Ką su juo veiksite, kokiam jis tikslui? Paskutiniu metu yra nemažai išmaniųjų telefonų, turinčių gan neblogas integruotas kameras kuriomis padarysite neprastos kokybės, ryškias nuotraukos. Tuo labiau, kad daugelis dabar tiesiog dalinasi nuotraukomis per Facebookus, Instagramus tad nufotografavus telefonu jums nereikia niekur jungti telefono, kad patalpinti nuotraukas.
Jeigu visdėlto jaučiate, kad norėtumėt įsigyti fotoaparatą tai vėlgi atsakykite į klausimą: ką juo fotografuosite: gamtą, šeimą, kelionės įspūdžius, draugus. Jeigu fotoaparatas jums reikalingas tik pramogoms, fiksuoti gyvenimo įvykius ir jūsų biudžetas nėra didelis tai galima įsigyti ir paprasčiausią vadinamą „muilinę“ už kelis šimtus litų. Tokiuose fotoaparatuose nėra jokių keičiamų objektyvų, sudėtingo valdymo, todėl nereikės papildomai gilintis ir mokintis kaip su juo elgtis. Nufotografavus norimą vaizdą fotoaparatas laideliu jungiamas prie kompiuterio, persikeliamos nuotraukos ir vualia-  galite jomis dalintis su draugais. Deja tokių nuotraukų jūs negalėsite  redaguoti (keisti šviesumą, kontrastą, spalvas ir t.t.). Nesuklysite įsigydami žinomų firmų fotoaparatus tokių kaip Samsung, Sony, Nikon, Canon, Olympus. Deja, kadangi aš nesinaudoju tokiais aparatais tai asmeniškai negaliu patarti kurios firmos fotoaparatas būtų labai geras. Čia jums padės parduotuvėse dirbantys konsultantai. :)

DSLR (Digital Single Lense Reflex) – veidrodiniai fotoaparatai

Jeigu visdėlto jūs nusprendėte įsigyti ne „muilinę“ o rimtesnį fotoaparatą jums reikėtų žinoti keletą svarbių dalykų.
Visų pirma pamirškite tokį klaidingą požiūrį, kad kuo brangesnis fotoaparatas tuo geresnės nuotraukos jums gausis. Jūs galite nusipirkti ir už 1000 litų ir už 20,000 litų fotoaparatą bet jeigu neskirsite laiko ir investicijų į žinių įgijimą, savęs švietimą apie foto techniką tai geriau tiesiog nusipirkti būtų tą pačią „muilinę“ arba toliau fotografuoti telefonu, nes nuotraukos be žinių bus tokios pačios kaip ir su pigiu fotoaparatu.

Turėkite omeny, kad ne fotoaparatas fotografuoja o už jo stovintis žmogus.

Pasaulyje yra priimtina, kad fotografas būna tik tam tikros fotografijos srities specialistas. Tai reiškia, kad žmogus gali visą gyvenimą fotografuoti tik šunis, t.y šunų fotografas, fotografuoti tik madą – mados fotografas, tik vestuves – vestuvių fotografas, gatvės gyvenimą – gatvės fotografas, maistą – maisto fotografas ir iš to uždirbti. Tai tiesa, nes kiekviena sritis reikalauja labai daug žinių, atsidavimo, nuolatinio mokymosi, tobulėjimo. Nuolatinis tobulėjimas ir mokymasis nebūtinai reiškia vien tik techninę pusę. Taip pat pagal jūsų pasirinktą fotografavimo sritį reikia gerai išmanyti tiek žmonių, gyvūnų psichologiją, jeigu fotografuojate daiktus tai nuolat domėtis apie šios srities fotografijos tendencijas, madą, jau nešnekant apie svarbų apšvietimą, išdėstymą (kompoziciją). Kaip sakoma: kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių.
Lietuvoje priimta, kad jei žmogus dirba fotografu tai jis privalo fotografuoti viską, ir netik, kad fotografuoti bet ir neturi teisės klysti fotografuodamas  :)

Taigi, grįžtant prie fotoaparatų ir jų pirkimo reiktų jums atsakyti į klausimą: ar įsigijus rimtesnį veidrodinį fotoaparatą jūs skirsite pakankamai laiko domėtis fotografavimo pradmenimis -tai galite daryti savarankiškai, nusipirkdami knygų, arba tiesiog skaitydami tiek lietuviškus tiek užsienietiškus straipsnius. Ar skirsite papildomų lėšų ir laiko lankytis mokymuose, kursuose, būreliuose.
Jeigu tam neturėsite laiko ar lėšų tai galiu pasakyti, kad jūsų pinigai bus greičiausiai išmesti į balą. Visdėlto veidrodiniai fotoaparatai kainuoja ne veltui nemažus pinigus , todėl, kad juose esančios funkcijos, nustatymai leidžia jums padaryti kuo geresnį kadrą.
Jeigu jūs nusipirkę tokį aparatą fotografuosite AUTO režimu tai kam tada investuoti tokius pinigus? Tokias pat AUTO funkcijas atlieka ir aukščiau minėtos „muilinės“.
Įsigijus DSLR fotoaparatą jums galvą skaudės nuo tokių nežinomų žodžių kaip : Išlaikymas, ISO, Diafragma, Baltos šviesos balansas, Raw ir t.t. Jeigu norite išmokti nors truputį naudotis fotoaparato rankiniais nustatymais (Manual) o ne Auto, jums teks išmokti ne tik ką tai reiškia bet ir kaip juos naudoti bei kur pritaikyti. Toks mokinimasis užtruks ne valandą ir ne dvi, ne dieną ir ne savaitę. Tad gerai pagalvokite dar kartą: ar jums tikrai reikia brangaus fotoaparato nes juk prieš draugus galima pasipuikuoti ir naujais bateliais ar telefonu :D

Kokį DSLR fotoaparatą pasirinkti

Taigi, visdėlto jūs esate atkaklus, ryžtingas, imlus ir trūks plyš norite pramokti fotografuoti DSLR fotoparatu. Užsibrėžėte tikslą ir jo sieksite. Sveikinu. Tada reiktų apsispręsti kokį fotoaparatą pirksite.

Pigesni DSLR fotoaparatai turi taip vadinamą nepilno kadro jutiklį (APS-C). Tai reiškia, kad fotografuojant tamsoje nuotraukos gausis ne tokios ryškios, kadangi jutiklis yra mažesnis ir negali priimti tiek daug šviesos. Tokių fotoaparatų kainos (be objektyvo) gali prasidėti nuo 1000lt iki 6000lt
Brangesni fotoaparatai turi pilno kadro jutiklį (FULL – FRAME). Tai reiškia, kad jutiklis didelis ir gali priimti daug šviesos, todėl juos naudoja profesionalūs fotografai.  Kainos prasideda nuo 6000lt – 20,000lt

Kalbant apie fotoaparato brand‘ą (fotoaparatus gaminančias firmas) tai pasaulyje yra dvi pagrindinės kompanijos Canon ir Nikon. Kuris gamintojas yra geresnis neatsakys jums niekas, nes tai tas pats kas paklausti kas geriau BMW ar AUDI. Iš mano perspektyvos tai galėčiau patarti pirkti tokios firmos, kokią turi jūsų draugai, nes tada galėsite lengviau keistis informacija, kur kokius nustatymus keisti, taip pat labai svarbu, kad galėsite naudotis tais pačiais objektyvais.
Kitoje dalyje apžvelgsiu tokias temas kaip OBJEKTYVAI, koks objektyvas kokiam tikslui geriausias, kur galima įsigyti fotoaparatą už geriausią kainą. Jeigu jūs turite klausimų ir norėtumėt sužinoti į juos atsakymus, rašykite facebook`o posto komentaruose ir kitoje dalyje pasistengsiu į juos atsakyti. Asmeniškai apie fototechniką nekonsultuoju.

Jeigu patiko straipsnis nepatingėkite pasidalinti su draugais ir pažystamais, galbūt kam nors jis pravers.